Inbjudan Klubbmästerskap

Klubbmästerskap i grenarna tävlingslydnad, brukslydnad, nose work och hoopers

Söndagen den 1 oktober kl. 10:00 bjuder vi in till klubbmästerskap. Dagen är till för alla våra medlemmar och tanken är att stärka klubbens gemenskap. Under dagen har vi öppet kök och grillen är tänd för korvgrillning. Om du inte själv vill delta i tävlingen får du gärna komma och heja på dina klubbkamrater. 

Oavsett om du tidigare har tävlat eller ej kan du vara med då tävlingsmomenten inte är så svåra. De moment som ingår ser du i statuterna (länk till statuter och anmälningsformulär finns bifogat). Det kostar 100 kr att anmäla sig och sista anmälnings- och betalningsdag är 10 september. Betalning sker med Swish: 123 67 89 184. 

För att kunna erhålla titeln klubbmästare i de olika grenarna måste du vara medlem i Lomma brukshundklubb, och om du tävlat har du gjort det för Lomma. Den här dagen hjälps vi alla åt att genomföra tävlingen. Det betyder att du som anmäler också måste hjälpa till med något. Det kan vara att koka kaffe, grilla korv eller gå med protokoll.

Vi kommer att ha en gemensam prisutdelning då vi delar ut vandringspriserna.

Anmälan
Statuter finns på sidan Klubbmästerskap