Agility fortsättningskurs 2

Plats: Lomma Brukshundklubb
Antal tillfällen: 6
Antal deltagare: 8

Tid: Onsdagar – 20.8, 27.8, 3.9, 10.9, 17.9, 24.9 – 18.00 till c:a 19.30
Pris: 1500 kr exkl. medlemsavgift som tillkommer om man inte redan är medlem.

Instruktörer: Ingrid Borg Vogel och Karin Juhl

Krav för deltagande: Hunden ska ha fyllt 12 månader. Du och din hund ska ha gått en fortsättningskurs i agility eller ha motsvarande förkunskaper. Eftersom hunden kommer att arbeta lös är kravet att den inte är utåtagerande mot andra hundar samt att den kommer på inkallning.

Hur gör vi? Eftersom det är viktigt att få förståelse för hur man bygger upp och planerar en bana gör vi det tillsammans, det är därför viktigt att alla deltagare är på plats när kursen startar. Vi kommer att fokusera på handling, bananalys och bästa vägen för din hund. Vi kommer att träna dels på hoppbanor (i huvudsak) men även agilitybanor.

Mål
Målet är att du och din hund ska utvecklas vidare inom agilitysporten och få ytterligare kännedom om banor, banvandring samt handling. Genom positiv belöning fokuserar vi på fortsatt samarbete och träningsglädje mellan hund och förare.

Som medlem har du möjlighet att träna på klubbens agilityplan (förutom när agilitykurs pågår).

Intresseanmälan – till agility@lommabk.com  först till kvarn gäller!