Grattis Madeleine och Ila

2019-03-24 Ulricehamn
Vinst klass 3 hopp. Sista SM-pinnen – blev klar för SM i agility.
Tvåa klass 3 hopp, SM-pinne.
2019-03-21 Halmstad
Vinst klass 3 hopp. SM-pinne och tredje certet – blev Svensk Hoppchampion.

 

Grattis Katarina och Mirre

2018-12-20 Lund
GK doftprov lagerblad
2018-11-04 Örkelljunga
Nosework klass 1
3:a Behållarsök
3:a Fordonssök
20181103 Åhushoppet
SM pinne i Agility
20181104 Åhushoppet
SM pinne i Hopp
20180818 Lunds BK
SM pinne i Agility
20180722 Kungälv
SM pinne agility och CERT
2018-05-20 Lomma BHK
Rally MKL 92 p – CERT
Rally MKL 93 p – CERT
2018-05-12 Växjö
SM pinne i Agility Klass 3 Hopp

Grattis Conny och Ully

2018-12-09 Halmstad BHK
Lydnad Startklass – LD Start

2018-12-08 Höganäs BHK
Lydnad Startklass – uppflyttningspoäng

2018-11-18 Skurups BHK
Lydnad Startklass – uppflyttningspoäng

2018-10-28 Falkenbergs BHK
Spår AKL, 217,5 p – 1:a plats
Uppflyttad till LKL

Grattis Katarina och Xerox

xerox

2018-12-11
Godkänt DP Eukalyptus
2018-09-08 Forsakar BHK
Vinst Agility + Diplom AGHDII
20180819 Lunds BK
2:a i Agility kl 2
20180818 Lunds BK

1:a i Hoppkl 2  – Uppflytt klass 3 Hopp
20180812 SAGIK Malmö
1:a plac Agility kl 2
2018-06-24 Klinteortens HU

1:a plats och Diplom i Agility AGD II
2018-06-17 Höganäs BHK
1:a plac. – uppflytt till klass 3 Agility
2018-04-18 Nutrolin Arena
Förstaplacering med Pinne i Hopp
2018-04-02 Trelleborgs BHK
RLDF

Grattis Ingrid och Sandskogens Elit

RALLY
2018-12-01 Ulricehamn BHK

Rally AKL, 97 p –
3:e kvalificerande resultat = RLDA
2018-04-22 Skillingaryd Attila BHK
Rally FKL, 100 p –
3:e kvalificerande resultat = RLDF
2018-02-04 Värnamo BHK
Rally NKL, 99 p –
3:e kvalificerande resultat = RLDN

AGILITY
20180930 SBK Malmö
Pinne Ho1
20180916  Sölvesborgs BHK
Pinne Ho1

20180913 SAgiK Malmö
hoppinne nr 5 ,DIPLOM i både Agility och Hopp och titlarna AgD I samt AgHD I
20180722 Kungälvs BK
Ag1M – pinne
20180721 Kungälvs BK
Ag1M – pinne och DIPLOM
20180721 Kungälvs BK
Ho1M – pinne
20180719 Kungälvs BK
Ag1M – pinne
20180718 Kungälvs BK
Ag1M – uppflyttning till kl 2
20180630 Skurups BK
Ho1M – uppflyttning till kl 2
20180617 Höganäs BK
Ag1M – pinne
20180603 Hörby BK
Ag1M – pinne
20180519 Halmstad BK
Ho1M – pinne
20180408  Klippan
Ho1M – pinne

UTSTÄLLNING
180715 Tollarps BK
Exc CK 1 btkl och BIR
180804 Bjuvs BK
Exc CK 1 btkl och BIM
20180513 SVKK Rasspecial
BIR och BIS
20180505 Åhus BKH

BIR och BIS-3!

Resultat Klubbmästerskap 2018

Söndagen 18 november var det  full aktivitet på klubben och i Habo Ljungs Fure. Då kämpade nämligen 22 ekipage om 3 ärofyllda titlar 🙂 Tack alla som bidrog till en mycket trevlig dag!
Resultatet blev enligt nedan:

Lilla KM Rally

Klubbmästare: Jane Askfelt och Xavi

2:a Marie Staberg och
Kalle (Border Terr.)
3:a Anna-Lena Olsson och Farooq (Saluki)

 

 

Lilla KM Bruks

Klubbmästare:
Lena Westin och Röja

2:a Ann-Marie Jönsson och
Una (Schäfer)
3:a Helene Jonsson och
Candy (Flatcoated)

 

 

 

 

 

 

KM Bruks
Klubbmästare:
Annelie Jönsson och Speja (Kelpie)

2:a Kenneth Jönsson och
Imsa (Malle)
3:a Helene Jonsson och
Lykke (Flatcoated)

 

Tack och grattis till alla som var med och kämpade . Glöm inte att lämna in era resultat till Barometern!